2021 Baseball Awards

FCSAA All-Tournament Team l FCSAA All-State l DI All-Gulf District | DI Gulf District Gold GloveDII All-Gulf District l All-Mid-Florida l All-Panhandle l All-Southern l All-Suncoast


FCSAA All-Tournament Team

Infield: Erick Orbeta, Miami Dade; Armondo Albert, Santa Fe; Gabriel Esquivel, Santa Fe; Luis Rodriguez, Santa Fe; Sujel Arias-Auzon, Miami Dade

Outfield: Xavier Moronta, Santa Fe; Nick Herndon, Santa Fe; David Crawford, Miami Dade; Jose Crisostomo-Bock, Miami Dade

Catcher: Austin Kelly, Northwest Florida State

Designated Hitter: Carlos Guzman, Northwest Florida State

Pitcher: Joel Sarver, Northwest Florida State; Jose Pichardo, Miami Dade; Thomas Wilhite, Northwest Florida State; Lance Bolton, Santa Fe; Robb Adams, Santa Fe

Bob Perky Pitcher of the Tournament: Robb Adams, Santa Fe
Bob Zelinski Most Valuable Player of the Tournament: Erick Orbeta, Miami Dade
FCSAA Coach of the Year: Adrian Morales, Miami Dade


FCSAA All-State/All-NJCAA Region 8

First-team 

Infield: Matt Cedarburg, Central Florida; Luis Rodriguez, Santa Fe; Troy Hamilton, Indian River State; Christian Lucio, Florida SouthWestern; Erick Orbeta, Miami Dade

Outfield: Spencer Rich, Daytona State; Gabe Rincones, St. Petersburg; Brannon Mondragon, Palm Beach State; Max Ryerson, Gulf Coast State

Catcher: Austin Kelly, Northwest Florida State; Tucker Mitchell, State College of Florida

Designated Hitter: Nick Collins, Polk State

Pitcher: Konnor Copeland, Pensacola State; Robb Adams, Santa Fe; Alex Ayala, Jr., Florida SouthWestern; Tibur Rivero, Indian River State; Antonio Knowles, Florida SouthWestern

Second-team

Infield: Trent Jeffcoat, Tallahassee; Corey King, Seminole State; Warrner Rincones, Florida SouthWestern; Chase Sanguitti, Indian River State; Reagan Burford, Northwest Florida State

Outfield: Jake Jackson, State College of Florida; David Crawford, Miami Dade; El Rico Riley, St. Petersburg; Garret Wallace, Central Florida

Catcher: Jared Payne, Polk State; Romeo Sanabria, Indian River State

Designated Hitter: Alberson Mogollon, Lake-Sumter State

Pitcher: Daniel Batcher, State College of Florida; Dylan DeLucia, Northwest Florida State; Patrick Halligan, Pensacola State; Mitchell Gross, Santa Fe

Player of the Year: Gabe Rincones, St. Petersburg
Pitcher of the Year: Konnor Copeland, Pensacola State
Fireman of the Year: Antonio Knowles, Florida SouthWestern
Defensive Player of the Year: Dallen Leach, Gulf Coast State
Bill Tuten Scholar-Athlete Award: TBA June 2021


DI All-Gulf District

Infield: 

Outfield: 

Catcher: 

Designated Hitter: 

Pitcher:

Player of the Year: 
Pitcher of the Year: 
Defensive Player of the Year: 


DI Gulf District Gold Glove Team

Catcher: 
1B: 
2B: 
3B: 
SS: 
OF: 
P: 


DII All-Gulf District

Infield: 

Outfield: 

Catcher: 

Pitcher:

Defensive Player of the Year: 


All-Mid-Florida Conference

First-team 

Infield: Matt Cedarburg, Central Florida; Luis Rodriguez, Santa Fe; Corey King, Seminole State; Ian Thornton, Lake-Sumter State; Chase Malloy, St. Johns River State

Outfield: Spencer Rich, Daytona State; Garret Wallace, Central Florida; Kevin Kilpatrick, Central Florida; JJ Sousa, St. Johns River State 

Catcher: Kyler Hultgren, Central Florida; Jakob Runnels, St. Johns River State 

Designated Hitter: Alberson Mogollon, Lake-Sumter State

Pitcher: Robb Adams, Santa Fe; Ethan Brown, Seminole State; Heston Mosley, St. Johns River State; Mitchell Gross, Santa Fe

Second-team

Infield: Jayme Villafane, Florida State College at Jacksonville; Hunter Noblitt, Seminole State; Tripp McKinlay, St. Johns River State; Jonathan Logsdon, Santa Fe; Ramses Cordova, St. Johns River State

Outfield: Coy Phillips, Santa Fe; Zach Levenson, Seminole State; Dylan Mock, Santa Fe; Bobby Sparling, Daytona State

Catcher: Miguel Useche, Central Florida; Mason McLeod, Florida State College at Jacksonville

Designated Hitter: Tyler Shelnut, Santa Fe

Pitcher: Kyle Lacalameto, Central Florida; Seth Wysocki, Lake-Sumter State; Danny Rodriguez, Daytona State; Dawson Gause, St. Johns River State

Player of the Year: Spencer Rich, Daytona State
Pitcher of the Year: Robb Adams, Santa Fe
Fireman of the Year: Tyler Shelnut, Santa Fe
Defensive Player of the Year: Chase Malloy, St. Johns River State
Coach of the Year: Johnny Wiggs, Santa Fe


All-Panhandle Conference

First-team 

Infield: Reagan Burford, Northwest Florida State; Darrien McDowell, Pensacola State; Justin Kelley, Gulf Coast State; Trace Wilhoite, Northwest Florida State; Trent Jeffcoat, Tallahassee

Outfield: Max Ryerson, Gulf Coast State; Spencer Hanson, Tallahassee; Brandon Schrepf, Pensacola State; Andre Tarver, Chipola

Catcher: Austin Kelly, Northwest Florida State; Dallen Leach, Gulf Coast State 

Designated Hitter: Carlos Guzman, Northwest Florida State

Pitcher: Dylan DeLucia, Northwest Florida State; Luis Guerrero, Chipola; Patrick Halligan, Pensacola State; Konner Copeland, Pensacola State; Jeffrey Wilson, Pensacola State

Second-team

Infield: Tyler Borges, Gulf Coast State; Colton Hipp, Gulf Coast State; Cam Gray, Chipola; Brayden Morrow, Pensacola State; Matthew Garcia, Chipola

Outfield: Tyler Kehoe, Northwest Florida State; Dilan Lawson, Tallahassee; Bayron Acevedo, Pensacola State; Cesar Franco, Chipola

Catcher: David Castillo, Chipola; Jozsef Rohrbacher, Chipola

Designated Hitter: Dylan Goldstein, Chipola

Pitcher: Dylan Ross, Northwest Florida State; Caleb Reis, Northwest Florida State; Jaylen Nowlin, Chipola; Andrew Baker, Chipola; Tanner Martin, Tallahassee; Brayden Gainey, Gulf Coast State

Player of the Year: Max Ryerson, Gulf Coast State
Pitcher of the Year: Konner Copeland, Pensacola State
Fireman of the Year: Jeffrey Wilson, Pensacola State
Defensive Player of the Year: Dallen Leach, Gulf Coast State
Coach of the Year: Bryan Lewallyn, Pensacola State


All-Southern Conference

First-team 

Infield: Erick Orbeta, Miami Dade; Sujel Arias-Auzon, Miami Dade; Troy Hamilton, Indian River State; Chase Sanguetti, Indian River State; Kaeber Rog, Eastern Florida State

Outfield: Brannon Mondragon, Palm Beach State; David Crawford, Miami Dade; Jose Cristomo-Bock, Miami Dade; MJ Restivo, Indian River State

Catcher: Juan Gonzalez, Miami Dade; Romeo Sanabria, Indian River State

Designated Hitter: Lake Fisher, Eastern Florida State

Pitcher: Tibur Rivero, Indian River State; Zach Dodson, Palm Beach State; Trace Moore, Palm Beach State; Carlos Lequerica, Miami Dade

Second-team

Infield: Raphy Almanzar-Rosario, Miami Dade; Wooyeoul Shin, Miami Dade; Michael Montes, Indian River State; D'Ante Starks, Indian River State; Sal Grinstead, Palm Beach State

Outfield: Jarret Bickel, Palm Beach State; Garrett Evans, Eastern Florida State; Dakota Gaillard, Palm Beach State; Tristan Moore, Palm Beach State

Catcher: Austin Pollak, Miami Dade; Thomas Diaz, Palm Beach State

Designated Hitter: Kyle Dentmon, Miami Dade

Pitcher: Dale Michaud, Indian River State; Darien Smith, Eastern Florida State; KC Swords, Eastern Florida State; Ethan Petric, Palm Beach State; Anthony Figueroa, Miami Dade

Player of the Year: Brannon Mondragon, Palm Beach State
Pitcher of the Year: Tibur Rivero, Indian River State
Fireman of the Year: William Silva, Miami Dade
Defensive Player of the Year: David Crawford, Miami Dade
Coach of the Year: Adrian Morales, Miami Dade


All-Suncoast Conference

First-team 

Infield: Warnner Rincones, Florida SouthWestern; Christian Lucio, Florida SouthWestern; Dakota Harris, Polk State; Alex Cordero, Hillsborough; Jack Anderson, State College of Florida

Outfield: Gabriel Rincones, St. Petersburg; Jake Jackson, State College of Florida; El Rico Riley, St. Petersburg; George Davis, Polk State

Catcher: Tucker Mitchell, State College of Florida; Jared Payne, Polk State

Designated Hitter: Nick Collins, Polk State

Pitcher: Daniel Batcher, State College of Florida; Carlos Rodriguez, Florida SouthWestern; Alex Ayala, Jr., Florida SouthWestern; Myles Caba, South Florida State

Second-team

Infield: Matthew Corpas, Florida SouthWestern; Nick Saladino, South Florida State; Ronny Medina, Florida SouthWestern; Carter Geier, Polk State; Kevin Karstetter, State College of Florida

Outfield: Abimelec Ortiz, Florida SouthWestern; Zedrick Burnham, South Florida State; Brayden Woodburn, State College of Florida; Jack Duffy, Polk State

Catcher: Kyle Ericson, Polk State; Christian Rivera, St. Petersburg

Designated Hitter: Reid Lisle, South Florida State

Pitcher: Cole Ayers, State College of Florida; Tyler Zylstra, Polk State; Ruddy Gomez, Hillsborough; Enrique Cotto, Florida SouthWestern

Player of the Year: Gabriel Rincones, St. Petersburg
Pitcher of the Year: Alex Ayala, Jr., Florida SouthWestern
Fireman of the Year: Antonio Knowles, Florida SouthWestern
Defensive Player of the Year: Dakota Harris, Polk State
Coach of the Year: Ben Bizier, Florida SouthWestern