Florida College System Activities Association

1725 Mahan Drive
Tallahassee, FL 32308

Phone: (850) 222-2949
Online at TheFCSAA.com


FCSAA Staff Directory

  • Executive Director: Kelly Warren, Executive Director, kellywarren@thefcsaa.com
  • FCSAA President: Dr. Melissa Lavender, Gulf Coast State College
  • FCSAA President-Elect: Dr. Tom Lobasso, Daytona State College

Council for Athletic Affairs (CAA) Leadership

  • CAA Chair (2021-23): Rob Chaney, Tallahassee Community College
  • CAA Chair-Elect (2023-25): Alison Mohr, Daytona State College
  • NJCAA Region 8 Men's Commissioner: Mike Matulia, Lake-Sumter State College
  • NJCAA Region 8 Assistant Men's Commissioner: Rick Hitt, South Florida State College
  • NJCAA Region 8 Women's Commissioner: George Sanders, Florida Southwestern State College
  • NJCAA Region 8 Assistant Women's Commissioner: Alison Mohr, Daytona State College
  • Scoreboard & Web Site Coordinator: Rob Chaney, Tallahassee Community College

Conference Chairs

  • Mid-Florida Conference: Kurt Esser, Seminole State College
  • Panhandle Conference: Ramsey Ross, Northwest Florida State College
  • Southern Conference: Scott Kimmelman, Indian River State College
  • Suncoast Confernece: Sarah Summerfield, Hillsborough Community College
  • Sun-Lakes Conference: Steve Winterling, Pasco-Hernando State College

State Sport Chairs

  • Baseball: Rick Hitt, South Florida State College
  • Cross Country: Steve Winterling, Pasco-Hernando State College
  • Men's Basketball: Ramsey Ross, Northwest Florida State College
  • Softball: Alison Mohr, Daytona State College
  • Volleyball: Matt Ennis, State College of Florida
  • Women's Basketball: Alysia Dyer, Miami Dade College
  • Women's Tennis: Sarah Summerfield, Hillsborough Community College

Sport Chairs (by conference)

  • Baseball: Ross Jones, St. Johns River State College (Mid-Florida); Doug Martin, Northwest Florida State College (Panhandle); Ryan Beckman, St. Petersburg College (Suncoast); Adrian Morales, Miami Dade College (Southern)
  • Men's Basketball: Charlie Wilson, Indian River State (Southern); Pete Pena, Pensacola State College (Panhandle); Jeremy Shulman, Eastern Florida State College
  • Softball: Dale Atkinson, Indian River State College (Southern); Andy Lee, Northwest Florida State College (Panhandle); Jay Miller, Lake-Sumter State College (Mid-Florida); Mandy Schuerman, State College of Florida (Suncoast)
  • Volleyball: Nick Cheronis, Santa Fe College (Mid-Florida); Stephanie Skidmore, Indian River State College (Southern); Gary Larkin, Hillsborough Community College (Suncoast); Kim Crawford, South Florida State College (Sun-Lakes)
  • Women's Basketball: Matt Huddleston, Tallahassee Community College (Panhandle); Denisha Davidson, St. Petersburg (Central), Dr. Jerald Ellis, Florida SouthWestern State College (Southern)