2017 Baseball Awards

FCSAA All-Tournament Team l FCSAA All-State l DI All-Gulf DistrictDII All-Gulf District l All-Mid-Florida l All-Panhandle l All-Southern l All-Suncoast


FCSAA All-Tournament Team

Infield: Leo Rodriguez, Santa Fe; Jose Caballero, Chipola; Baylen Smith, Palm Beach State; Daino Deas, Northwest Florida State; Swindly Lint, Palm Beach State

Outfield: Zach Diewert, Polk State; Derek Schwimer, Palm Beach State; Edmond American, Chipola; Tek Whyte, Chipola

Catcher: Max Guzman, Chipola; Cole Halfcare, Northwest Florida State

Designated Hitter: Jacob Silverstein, Chipola

Pitcher: Alex Valverde, Miami Dade; Jared Johnson, Palm Beach State; Evan Steele, Chipola

Bob Perky Pitcher of the Tournament: Riley Cabral, Chipola
Bob Zelinski Most Valuable Player of the Tournament: Reynaldo Rivera, Chipola
FCSAA Coach of the Year: Jeff Johnson, Chipola


FCSAA All-State 

First-team 

Outfield: Brian Rey, Miami Dade; Chris Busch, St. Petersburg; James Buckley, Palm Beach State; Justin Smith, St. Johns River State

Infield: Reynaldo Rivera, Chipola; Andrew Bechtold, Chipola; Baylen Sparks, Palm Beach State; Trevor Jensen, St. Petersburg; Abdel Guadalupe, Broward

Catcher: Max Guzman, Chipola; Danny Mondejar, Miami Dade

Designated Hitter: Chris Cabrera, Broward

Pitcher: Tommy Romero, Eastern Florida State; Bowden Francis, Chipola; Jordan Spicer, Polk State; Robert Girgis, Santa Fe

Second-team

Outfield: Jacob Silverstein, Chipola; Cole Vann, Tallahassee; Dillon Reed, Santa Fe; Danny Reyes, Broward

Infield: Bryan Lavastida, Hillsborough; Jose Caballero, Chipola; J.D. Dutka, Florida SouthWestern; Ryan Karstetter, State College of Florida; Gavin Garay, St. Petersburg

Catcher: Alex Goebel, Santa Fe

Designated Hitter: Willie Carter, Pensacola State

Pitcher: Troy Bacon, Santa Fe; Nate Pearson, Central Florida; Brendon Little, State College of Florida; Gio Arriera, Palm Beach State

Player of the Year: Reynaldo Rivera, Chipola
Pitcher of the Year: Tommy Romero, Eastern Florida State
Fireman of the Year: Zach Schneider, Polk State
Defensive Player of the Year: Nick Snyder, Indian River State
Bill Tuten Scholar-Athlete Award: Tucker Smith, Lake-Sumter State


DI All-Gulf District

Outfield: Brian Rey, Miami Dade; Chris Busch, St. Petersburg; James Buckley, Palm Beach State

Infield: Reynaldo Rivera, Chipola; Andrew Bechtold, Chipola; Baylen Sparks, Palm Beach State; Trevor Jensen, St. Petersburg

Catcher: Max Guzman, Chipola

Designated Hitter: Abdel Guadalupe, Broward

Pitcher: Tommy Romero, Eastern Florida State; Bowden Francis, Chipola; Jordan Spicer, Polk State

Player of the Year: Reynaldo Rivera, Chipola
Pitcher of the Year: Tommy Romero, Eastern Florida State
Defensive Player of the Year: 


DII All-Gulf District

Outfield: Juan Teixiera, ASA Miami; Peter Baldrich, ASA Miami; Kenny Moreno-Costa, ASA Miami

Infield: Alex Reynolds, Pasco-Hernando State; Zach Ghelfi, Pasco-Hernando State; Orlando Ribalta, ASA Miami; Erick Delgado, ASA Miami

Catcher: Bailey Partlow, Pasco-Hernando State

Designated Hitter: Tyree Austin, Pasco-Hernando State

Pitcher: Anthony Vazquez, ASA Miami; Mario Lopez, ASA Miami; Korey Prince, Pasco-Hernando State

Defensive Player of the Year: Trey Pearce, Pasco-Hernando State


All-Mid-Florida Conference

First-team 

Outfield: Will Reddick, Central Florida; Dillon Reed, Santa Fe; Cale Gibson, Florida State College at Jacksonville; Justin Smith, St. Johns River State

Infield: Stephen Smith, Santa Fe; Mykel Gordon, Seminole State; Brady Van Hook, Florida State College at Jacksonville; Nick Owens, St. Johns River State; Brandon Hernandez, Santa Fe

Catcher: Alex Goebel, Santa Fe; R.J. Ball, Daytona State

Designated Hitter: Nick Koslowski, St. Johns River State

Pitcher: Troy Bacon, Santa Fe; Nate Pearson, Central Florida; Robert Girgis, Santa Fe; Pearson McMahan, St. Johns River State

Second-team

Outfield: David Maberry, Daytona State; Kerry Carpenter, St. Johns River State; Blake Marabell, Central Florida; David Flores, Central Florida

Infield: Mike Christopoulos, Seminole State; Christian Smallwood, Central Florida; Michael Koenig, St. Johns River State; Richie Nizza, Florida State College at Jacksonville; Jay Prather, Lake-Sumter State

Catcher: Jimbo Reemsnyder, St. Johns River State; Brad Nenna, Lake-Sumter State

Designated Hitter: Jason Baita, Lake-Sumter State

Pitcher: Scott Kobos, St. Johns River State; Pavin Parks, Seminole State; Sean Gabel, Santa Fe; Kyle Morton, Santa Fe

Honorable Mention

Matt Weidenbach, Lake-Sumter State; Alan Burnsed, Daytona State; Tyler Schmidt, Seminole State

Player of the Year: Justin Smith, St. Johns River State
Pitcher of the Year: Robert Girgis, Santa Fe
Fireman of the Year: Troy Bacon, Santa Fe
Defensive Player of the Year: Alex Goebel, Santa Fe
Coach of the Year: Johnny Wiggs, Santa Fe


All-Panhandle Conference

First-team 

Outfield: Jacob Silverstein, Chipola; Brody Wofford, Chipola; Jordan Curtis, Tallahassee; Cole Vann, Tallahassee

Infield: Reynaldo Rivera, Chipola; Andrew Bechtold, Chipola; Jose Caballero, Chipola; Jackson Webb, Gulf Coast State; Alec Wisely, Gulf Coast State

Catcher: Max Guzman, Chipola; Chris Clayton, Chipola

Designated Hitter: Willie Carter, Pensacola State

Pitcher: Bowden Francis, Chipola; Riley Cabral, Chipola; Derrick Garcia, Tallahassee; Jarrett Montgomery, Northwest Florida State

Second-team

Outfield: Edmond Americaan, Chipola; Bryant Harris, Jr., Northwest Florida State; Jacquez Koonce, Gulf Coast State; Tanner Thomas, Tallahassee

Infield: Jake Corso, Northwest Florida State; Mike Salvatore, Northwest Florida State; Daino Deas, Northwest Florida State; Josh Nothdorft, Tallahassee; Jordan Tylski, Gulf Coast State

Catcher: Josh Nowak, Gulf Coast State; Richard Sorrenti, Pensacola State

Designated Hitter: Myron Mebane, Tallahassee

Pitcher: Brayson Smith, Northwest Florida State; Eric Orze, Northwest Florida State; Austin Krzeminski, Gulf Coast State; Trever Kilcrease, Gulf Coast State

Player of the Year: Reynaldo Rivera, Chipola
Pitcher of the Year: Bowden Francis, Chipola
Fireman of the Year: Greg Loukinen, Gulf Coast State
Defensive Player of the Year: Trey Dawson, Chipola
Coach of the Year: Jeff Johnson, Chipola


All-Southern Conference

First-team 

Outfield: Danny Reyes, Broward; Brian Rey, Miami Dade; James Buckley, Palm Beach State; Sammy Duran, Eastern Florida State

Infield: Ken Gilmore, Indian River State; Baylen Sparks, Palm Beach State; Abdel Guadalupe, Broward; Jackie Urbaez, Miami Dade; Jacob McFadden, Eastern Florida State

Catcher: Jeff Korte, Eastern Florida State; Danny Mondejar, Miami Dade

Designated Hitter: Chris Cabrera, Broward

Pitcher: Tommy Romero, Eastern Florida State; Alex Valverde, Miami Dade; Gio Arriera, Palm Beach State; Kyle Farjad, Palm Beach State

Second-team

Outfield: Alex Carballo, Broward; Ramon Varela, Miami Dade; Jose Renovales, Miami Dade; A.J. Hrica, Indian River State

Infield: Matt Morales, Palm Beach State; Evan Morick, Palm Beach State; Norberto Navarro, Eastern Florida State; Christian Garabedian, Miami Dade; Jose Rojas, Miami Dade

Catcher: Benito Varela, Palm Beach State; Dan Oberst, Indian River State

Designated Hitter: Elian Merejo, Eastern Florida State

Pitcher: Chris Kachmar, Palm Beach State; James Reynolds, Palm Beach State; Austin Genao, Broward; Eddie Demurias, Miami Dade

Player of the Year: Baylen Sparks, Palm Beach State
Pitcher of the Year: Tommy Romero, Eastern Florida State
Fireman of the Year: Tim Luth, Eastern Florida State
Defensive Player of the Year: Nick Snyder, Indian River State
Coach of the Year: Danny Price, Miami Dade


All-Suncoast Conference

First-team 

Outfield: Skylar Frey, Polk State; John O'Connor, Florida SouthWestern; Chris Busch, St. Petersburg; Diamond Johnson, St. Petersburg

Infield: Gavin Garay, St. Petersburg; J.D. Dutka, Florida SouthWestern; Zach Scott, Polk State; Bryan Lavastida, Hillsborough; Ryan Karstetter, State College of Florida; Trevor Jensen, St. Petersburg

Catcher: Isaiah Cullum, Polk State; Reilly Johnson, State College of Florida

Designated Hitter: Cole Warken, Polk State

Pitcher: Brendon Little, State College of Florida; Davie Inman, Florida SouthWestern; Jordan Spicer, Polk State; Justin Gill, Polk State

Second-team

Outfield: Zach Diewert, Polk State; Sergio Lopez, Hillsborough; Jaren Shelby, State College of Florida; Trenton McGhee, St. Petersburg

Infield: Zach Scott, Polk State; Keith Stevens, Hillsborough; Pedro Castellano, South Florida State; Keshawn Lynch, State College of Florida; Jett Swetland, Florida SouthWestern

Catcher: Alejandro Martienz, Hillsborough; Blaise Maris, South Florida State

Designated Hitter: Carter Smith, Florida SouthWestern

Pitcher: Shameko Smith, Polk State; Zach Scheider, Polk State; Evan Lumbert, South Florida State; Jackson Tetreault, State College of Florida

Player of the Year: Trevor Jensen, St. Petersburg
Pitcher of the Year: Jordan Spicer, Polk State
Fireman of the Year: Zach Schneider, Polk State
Defensive Player of the Year: Reily Johnson, State College of Florida
Coach of the Year: Al Corbeil, Polk State