Region 8 Women's Tennis Tournament

Hillsborough Community College Tennis Complex
Tampa, Fla.
April 21-23, 2017

Participating schools:

  • ASA College Miami (ASA)
  • Broward College (BC)
  • Eastern Florida State College (EF)
  • Florida State College at Jacksonville (FSC)
  • Hillsborough Community College (HCC)
  • State College of Florida (SCF)
  • St. Petersburg College (SPC)

Team Results

  • NJCAA Region 8 Champion: ASA College Miami
  • FCSAA State Champion: Broward College
  • FCSAA State Runners-up: St. Petersburg College

Scores

  1. ASA College Miami, 21.5 pts*
  2. Broward College, 15*
  3. St. Petersburg College, 13*
  4. State College of Florida, 9.5
  5. Hillsborough Community College, 8
  6. Florida State College at Jacksonville, 0

*-advances to NJCAA Tournament


Singles #1

Quarterfinals

  • (5) Konomi Shida (Brow) def. (4) Maria Medina  (SCF), 7-5, 6-4
  • (3) Satomi Momose (SPC) def. (6) Julia Jackson (FSCJ), 6-0, 6-0

Semifinals

  • (1) Yuliana Monroy (ASA) def. (5) Shida (Brow), 4-6, 6-4, 6-1
  • (2) Ceira Mullins (HCC) def. (3) Momose (SPC), 6-0, 6-2

Finals

  • (2) Mullins (HCC) def. (1) Monroy (ASA), 6-4, 7-6 (2) - Mullins advances to NJCAA Tournament

Consolation

  • (4) Medina (SCF) def. (6) Jackson (FSCJ), 8-2

Singles #2

Quarterfinals

  • (4) Mialiniaina Rakotondrazafy (SCF) def. (5) Noelia Acuna (HCC), 6-2, 6-2
  • (3) Nastya Goncharova (Brow) def. (6) Annaleigh Collings (FSCJ), 6-0, 6-3

Semifinals

  • (1) Emily Chang (ASA) def. (4) Rakotondrazafy (SCF), 6-2, 6-1
  • (2) Anita Detlava (SPC) def. (3) Goncharova (Brow), 3-6, 7-5, 7-5

Finals

  • (1) Chang (ASA) def. (2) Detlava (SPC), 7-6 (2), 6-3

Consolation

  • (5) Acuna (HCC) def. (6) Collings (FSCJ), 8-1

Singles #3

Quarterfinals

  • (4) Marian Ivanov (HCC) def. (5) Maminiaina Rakotondrazafy (SCF), 6-0, 6-2
  • (3) Kiah Turner (Brow) def. (6) Valentina Polonyi (FSCJ), 6-0, 6-0

Semifinals

  • (1) Kokoro Chishaki (SPC) def. (4) Ivanov (HCC), 6-4, 6-7 (7), 6-3
  • (2) Dugleisy Linarez (ASA) def. (3) Turner (Brow), 6-1, 6-0

Finals

  • (1) Chishaki (SPC) def. (2) Linarez (ASA) 6-2, 6-4

Consolation

  • (5) Rakotondrazafy (SCF) def. (6) Polonyi (FSCJ), 8-0

Singles #4

Quarterfinals

  • (4) Maria Zubkova (SCF) def. (5) Samantha Little (HCC), 6-1, 6-0
  • (3) Anastasha Worlds (SPC) def. (6) Naomi Villa (FSCJ), 6-1, 6-0

Semifinals

  • (1) Bianca Vitale (Brow) def. (4) Zubkova (SCF), 6-0, 6-1
  • (2) Jeung Yang (ASA) def. (3) Worlds (SPC), 6-0, 1-6, 6-4

Finals

  • (1) Vitale (Brow) def. (2) Yang (ASA), 4-6, 6-4, 7-5

Consolation

  • (5) Little def. (6) Villa, 8-3

Singles #5

Quarterfinals

  • (5) Maria Mesa Montoya (SPC) def. (4) Nicole Sheler (HCC), 7-5, 7-5
  • (3) Emily Noel (SCF) def. (6) Ta'tiyana Roberts (FSCJ), 6-1, 6-0

Semifinals

  • (1) Kaeli Smashey (Brow) def. (5) Montoya (SPC), 6-1, 6-3
  • (2) Lisa Khamassi (ASA) def. (3) Noel (SCF), 6-0, 6-2

Finals

  • (2) Khamassi (ASA) def. (1) Smashey (Brow), 6-4, 7-5

Consolation

  • (4) Sheler (HCC) def. (6) Roberts (FSCJ), 8-1

Singles #6

Quarterfinals

  • (4) Ava Schultz (SCF) def. (5) Jamie Young (HCC), 6-2, 7-6 (5)
  • (3) Monica Diaz (SPC) def. (6) Brittany Stewart (FSCJ), 6-0, 6-0

Semifinals

  • (1) Isidora Petkovic (Brow) def. (4) Schultz (SCF), 6-1, 6-0
  • (2) Ghita Nassik (ASA) def. (3) Diaz (SPC), 6-3, 6-2

Finals

  • (2) Nassik (ASA) def. Petkovic (Brow), 6-3, 6-1

Consolation

  • (5) Young (HCC) def. (6) Stewart (FSCJ), 8-1

Doubles #1

Quarterfinals

  • (4) Turner/Shida (Brow) def. (5) Mullins/Ivanov (HCC), 6-2, 6-3
  • (3) Medina/Rakotondrazafy (SCF) def. (6) Jackson/Collings (FSCJ), 6-2, 6-0

Semifinals

  • (1) Detlava/Chishaki (SPC) def. (4) Turner/Shida (Brow), 6-2, 6-2
  • (3) Medina/Rakotondrazafy (SCF) def. (2) Monroy/Chang (ASA), 6-4, 3-6, 6-4

Finals

  • (3) Medina/Rakotondrazafy (SCF) def. (1) Detlava/Chishaki (SPC), 6-4, 7-5 - Medina/Rakotondrazafy advance to NJCAA Tournament

Consolation

  • (5) Mullins/Ivanov (HCC), bye
  • (2) Monroy/Chang (ASA) def. (6) Jackson/Collings (FSCJ)
  • (5) Mullins/Ivanov (HCC) def. (2) Monroy/Chang (ASA), 8-6 

Doubles #2

Quarterfinals

  • (5) Zubkova/Rakotondrazafy (SCF) def. (4) Anzola/Acuna (HCC), 2-6, 7-6 (5), 6-2
  • (3) Vitale/Smashey (Brow) def. (6) Villa/Polonyi (FSCJ), 6-1, 6-0

Semifinals

  • (1) Linarez/Yang (ASA) def. (5) Zubkova/Rakatondrazafy (SCF), 6-0, 6-0
  • (3) Vitale/Smashey (Brow) def. (2) Momose/Worlds (SPC), 6-4, 6-4

Finals

  • (1) Linarez/Yang (ASA) def. (3) Vitale/Smashey (Brow) 6-4, 3-6, 6-4

Consolation

  • (4) Anzola/Acuna (HCC), bye
  • (2) Momose/Worlds (SPC) def. (6) Villa/Polonyi (FSCJ)
  • (2) Momose/Worlds (SPC) def. (4) Anzola/Acuna (HCC)

Doubles #3

Quarterfinals

  • (5) Sheler/Little (HCC) def. (4) Noel/Schultz (SCF), 7-5, 6-3
  • (3) Montoya/Diaz (SPC) def. (6) Roberts/Stewart (FSCJ), 6-0, 6-0

Semifinals

  • (1) Petkovic/Goncharova (Brow) def. (5) Sheler/Little (HCC), 6-1, 6-1
  • (2) Wardenburg/Khamassi (ASA) def. (3) Montoya/Diaz (SPC), 6-1, 6-0

Finals

  • (2) Wardenburg/Khamassi (ASA) def. (1) Petkovic/Goncharova (Brow), 7-5, retired

Consolation

  • (4) Noel/Schultz (SCF) def. (6) Roberts/Stewart (FSCJ)